05 czerwca 2022

Czy DZIECKO w wieku DO 10 LAT może być KIERUJĄCYM HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ lub URZĄDZENIEM TRANSPORTU OSOBISTEGO?

W poprzednich wpisach pokazałem, że HULAJNOGA ELEKTRYCZNA oraz URZĄDZENIE TRANSPORTU OSOBISTEGO są dozwolone DO LAT 18, zaś Niepełnoletni BEZ UPRAWNIEŃ na HULAJNODZE ELEKTRYCZNEJ lub URZĄDZENIU TRANSPORTU OSOBISTEGO naraża na poważne kłopoty nie tylko siebie, ale również osobę, która dopuściła go do kierowania tym pojazdem. Z kolei w przypadku osoby, która ukończyła 18 lat – obowiązujace na terenie Rzeczypospolitej Polskiej prawo przewiduje ARESZT, OGRANICZENIE WOLNOŚCI albo CO NAJMNIEJ 1500 ZŁOTYCH GRZYWNY za kierowanie BEZ UPRAWNIENIA HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ lub URZĄDZENIEM TRANSPORTU OSOBISTEGO. To wszystko wynika z faktu, iż HULAJNOGA ELEKTRYCZNA oraz URZĄDZENIE TRANSPORTU OSOBISTEGO to POJAZDY MECHANICZNE.

Skoro:

  • osoby, które ukończyły 18 lat, nie mają możliwości spełnienia wszystkich wymagań wynikających z art. 3 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t. jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1212 z późn. zm.; dalej: Ukp);
  • dokumenty stwierdzające posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (czyli karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T) zostały określone w art. 7 ust. 1 pkt 2 Ukp jako obowiązujące jedynie w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat, zaś wymagany minimalny wiek do kierowania rowerem, pozwalający na ubieganie się o otrzymanie karty rowerowej, według art. 8 ust. 1 pkt 10 Ukp wynosi 10 lat,

to do pełnego obrazu sytuacji pozostała już tylko kwestia najmłodszych uczestników ruchu drogowego, czyli dzieci w wieku do 10 lat.

 

Czy DZIECKO w wieku DO 10 LAT może być KIERUJĄCYM HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ lub URZĄDZENIEM TRANSPORTU OSOBISTEGO?

 

Art. 33d Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t. jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 988 z późn. zm.; dalej: Prd) stanowi, że: